Svjetski dan štednje obilježen Okruglim stolom u Hrvatskoj gospodarskoj komori
U sklopu Okruglog stola održan je panel „Tržište kapitala – izazovi i prilike za građane“, na kojemu je sudjelovala savjetnica Uprave Fine Gordana Soldo koja je istaknula da mali ulagači više nisu pasivni promatrači
U Vijećnici HGK, 30. listopada 2025., stručnjaci su u sklopu Okruglog stola razgovarali o trenutnim kretanjima na tržištu kapitala, ulozi digitalizacije te o načinima na koji građani mogu iskoristiti mogućnosti ulaganja za svoje financijsko ostvarenje.
U sklopu okruglog stola održan je i panel „Tržište kapitala – izazovi i prilike za građane“, na kojemu je sudjelovala i Gordana Soldo, savjetnica Uprave Fine te Ivana Gažić, predsjednica Uprave Zagrebačke burze i Martina Verić, članica Upravnog vijeća HANFA-e.
– Vidimo važnu strukturnu promjenu - mali ulagači više nisu pasivni promatrači, već aktivan dio tržišta kapitala. Digitalno iskustvo ulaganja potpuno je promijenilo njihovo ponašanje i stvorilo novu generaciju ulagača koja tržištu pristupa informirano, jednostavno i samouvjereno. Kada ulaganje postane dostupno u nekoliko klikova, štednja prirodno prelazi u investiciju, a investicija postaje motor razvoja gospodarstva – izjavila je Gordana Soldo.
Analiza HGK o financijskoj imovini i depozitima kućanstava pokazala je da se smanjuje udio gotovine i depozita dok raste udio ulaganja u dužničke vrijednosne papire, što je potaknuto novim mogućnostima na tržištu kapitala.
U županijskoj raspodjeli depozita kućanstava u kreditnim institucijama nema promjena u odnosu na prethodne godine. I dalje, uz Grad Zagreb na koji otpada 28 posto ukupnih depozita, koncentracija depozita prisutna je u sedam županija koje čine Jadransku Hrvatsku i gdje se nalazi 42 posto ukupnih depozita. Na ostalih 13 županija otpada 30 posto ukupnih depozita.
Najveće depozite po stanovniku ima Istarska županija (15.120 eura), a najmanje Vukovarsko-srijemska (5.014 eura). Prosjek na razini Hrvatske je 10.679 eura po stanovniku.
Na kraju lipnja ove godine u odnosu na lipanj 2024., oročeni depoziti su pali ili stagnirali u svim županijama, a samo je Međimurska županija imala veći rast (6,8%).
Foto: Hrvatska gospodarska komora