Preskoči na glavni sadržaj

Predstavljeni rezultati istraživanja za 2024. "Percepcija umjetne inteligencije u RH"

Drugo po redu nacionalno istraživanje percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj predstavljeno je prošlog petka na Effectus veleučilištu u Zagrebu, kojemu je partner bila i Fina

Cilj projekta je definiranje i praćenje ključnih pokazatelja percepcije umjetne inteligencije (AI) u Hrvatskoj te definiranje odgovarajućih korelacija i mogućih klauzalnosti primjenom znanstveno-stručnih metoda. Partneri u istraživanju 2024. su Effectus Veleučilište, Poslovno veleučilište Effectus, Hrvatska pošta, Fina i Kufner grupa.

Prema istraživanju, broj hrvatskih građana s visokom pismenosti u području umjetne inteligencije (AI) povećao se za 5 posto u odnosu na prošlu godinu te sada doseže 24 posto, a porasla je i razina korištenja alata umjetne inteligencije pa tako 25 posto povremeno koristi AI alate u odnosu na njih 14 posto u 2023. godini.

Za potrebe prikupljanja podataka, tvrtka Prizma centar za poslovnu inteligenciju provela je ispitivanje javnog mnijenja korištenjem CAPI i CAWI metodologije (računalno potpomognutog osobnog anketiranja u kućanstvima te internet panelom) na nacionalnom uzorku od 2200 ispitanika. 

Rezultati istraživanja, koje je predstavio voditelj projektnog tima izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, pokazali su sljedeće: 

  • Trenutačna razina AI pismenosti: AI indeks je porastao. Povećao se postotak građana s visokom razinom AI pismenosti na 24% (u 2023. je iznosio 19%). Smanjio se postotak građana s niskom razinom AI pismenosti na 17% (26% u 2023.)
  • Asocijacije uz AI su (i dalje) više negativne nego pozitivne: 59% vs. 31% (u 2023. godini 60% vs. 30%). Općeniti stav prema AI nije se promijenio. Nešto je više negativan nego pozitivan (iako je i dalje većina neopredijeljena). Identično kao i 2023.: 30% vs. 23%
  • Razina AI korištenja je porasla; 25% građana barem povremeno koristi AI (14% u 2023.).
    Učestalost korištenja AI alata je nešto niža. Smanjio se postotak građana koji su isprobali alate umjetne inteligencije ili se njima koristi na 35% (42% u 2023.)
  • Unutar AI korisnika, i dalje prevladava korištenje AI alata isključivo u privatne svrhe, 50% (u 2023. je bilo 53%)
  • Većina očekuje da će u idućih 5 do 10 godina pod utjecajem AI u RH nestati mnogo poslova (rezultati identični kao i 2023. - 49%)
  • Povećao se postotak građana koji smatraju da prilike i prednosti proizvoda i usluga koji koriste AI nadmašuju prijetnje i rizike na 36% (u 2023. je bio 33%)
  • I dalje većina ljudi ne vjeruje AI sustavima: 35% vs. 20% (razlika je 15%, ali se ta razlika smanjuje jer je u 2023. iznosila 20%)
  • Većina AI korisnika nije zainteresirana za plaćanje korištenja naprednih AI alata (49%)
  • Percepcija korištenja osobnih podataka u AI sustavima je negativna. Većini građana to smeta te smatraju da se to već sada radi bez njihovog dopuštenja
Effectus veleučilište - AI istraživanje

Foto: Effectus veleučilište

Na dinamičkom-interaktivnom panelu prilikom predstavljanja rezultata istraživanja, sudjelovala je i članica Uprave Fine Vinka Ilak. 

- Sudjelovanje u ovom istraživanju logičan je nastavak naše podrške projektima znanstvene zajednice i obrazovnih institucija, s kojima godinama uspješno i aktivno surađujemo. Fina je posvećena praćenju i primjeni naprednih tehnologija, uključujući i umjetnu inteligenciju. Trenutačno istražujemo mogućnost primjene AI-a u našem poslovanju, osobito u procesima automatizacije i analize podataka, a ove godine otvorili smo i Razvojni centar za umjetnu inteligenciju u Lipiku s ciljem optimizacije naših poslovnih procesa i poboljšanja kvalitete usluga za poslovne subjekte i građane - istaknula je Ilak. 

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.