Preskoči na glavni sadržaj

Antikorupcijski program

Fina provodi sveobuhvatne mjere za sprečavanje korupcije čiji je cilj unaprjeđenje profesionalnog i etičkog ponašanja zaposlenika, povećanje zadovoljstva  zaposlenika i korisnika te društveno odgovorno poslovanje. U svom poslovanju težimo poštivanju svih primjenjivih propisa i poslovnih standarda, te nam je u interesu da se eventualne nepravilnosti u poslovanju isprave i uklone. Ohrabrujemo svaku osobu koja ima informacije o potencijalnim nepravilnostima u našem poslovanju da ih prijavi, te joj stavljamo na raspolaganje odgovarajuća sredstva u tu svrhu.

Povjerenik za etiku

Finin povjerenik za etiku je osoba zadužena za primanje pritužbi zaposlenika, građana i drugih osoba u vezi s neetičnim ili koruptivnim ponašanjem zaposlenika, te promoviranje etičkog postupanja u međusobnim odnosima zaposlenika.

Pritužbe zaposlenika, građana i drugih osoba mogu se dostaviti na e-mail adresu etickipovjerenik@fina.hr.

Prijava nepravilnosti prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 46/22)

Fina je sukladno zakonskoj obvezi 23. lipnja 2022. godine donijela Pravilnik o unutarnjem postupku prijavljivanja nepravilnosti kojim se uređuje unutarnji postupak prijavljivanja nepravilnosti za djela prema članku 4. Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti. Pravilnikom je ustanovljen postupak zaštite prijavitelja nepravilnosti te sva prava i obveze koja za Financijsku agenciju i prijavitelja nepravilnosti proizlaze iz toga. 

Tko može biti prijavitelj nepravilnosti

Prijavitelj nepravilnosti može biti svaka fizička osoba koja sudjeluje u profesionalnim aktivnostima Fine i koja ima informacije o nekoj vrsti nepravilnosti ili nepoštenog postupanja unutar Fine, a za koju je saznala u svom radnom okruženju. 

Spomenute profesionalne  aktivnosti mogu se odnositi na sljedeće skupine:

  • Zaposlenike na svim razinama organizacije
  • Osobe koje su članovi upravljačkog ili nadzornog tijela Fine, te volontere i plaćene ili neplaćene vježbenike 
  • Konzultante odnosno osobe koje su privremeno angažirane od strane Fine, kao i vanjske ugovarače koji su svjedočili nepravilnostima tijekom svog angažmana
  • Dobavljače i poslovne partnere odnosno osobe ili organizacije koje posluju s Finom i koje imaju informacije o nepravilnostima u poslovanju
  • Osobe koje rade pod nadzorom i u skladu s uputama ugovaratelja, podugovaratelja i dobavljača ili konzultanta 
  • Klijente i korisnike usluga odnosno osobe koje su koristile Finine usluge i svjedočile nepravilnostima u postupanju
  • Osobe koje na bilo koji način sudjeluju u poslovanju Fine
     

Što sve treba sadržavati prijava nepravilnosti

Važno je navesti točne informacije u prijavi. Lažna prijava nepravilnosti može imati ozbiljne posljedice, uključujući prekršajne sankcije. Obrazac za prijavu nepravilnosti dostupan je ovdje.

Kome se podnosi prijava nepravilnosti

Prijava nepravilnsti podnosi se Povjerljivoj osobi ili njezinom zamjeniku.

Kako se Povjerljivoj osobi može podnijeti prijava nepravilnosti

  • Preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom   
    Naznaka: Za povjerljivu osobu
    Financijska agencija
    Ulica grada Vukovara 70, 10000 Zagreb
  • Elektroničkom poštom 
    e-mail: prijava.nepravilnosti@fina.hr
  • Osobnim dolaskom 
    Fizičkim sastankom sa Povjerljivom osobom, na zahtjev prijavitelja te uz najavu i dogovor termina.

Koja su prava prijavitelja nepravilnosti

  • Zaštita identiteta i povjerljivosti
  • Sudska zaštita
  • Naknada štete
  • Primarna besplatnu pravnu pomoć, u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na besplatnu pravnu pomoć
  • Emocionalna podrška, u skladu s posebnim propisom
  • Sekundarna besplatna pravna pomoć, u skladu sa zakonom kojim se uređuje pravo na besplatnu pravnu pomoć
  • Druga zaštita propisana Zakonom o zaštiti prijavitelja nepravilnosti

Koji su uvjeti za zaštitu prijavitelja nepravilnosti

Ako je prijavitelj imao opravdan razlog vjerovati da su prijavljene ili javno razotkrivene informacije o nepravilnostima istinite u trenutku prijave ili razotkrivanja.

Ako su prijavljene ili javno razotkrivene informacije o nepravilnostima obuhvaćene područjem primjene Zakona.

Ako je podnio prijavu sustavom unutarnjeg ili vanjskog prijavljivanja nepravilnosti ili je javno razotkrio nepravilnost, u skladu s odredbama Pravilnika o unutarnjem postupku prijavljivanja nepravilnosti i Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti.

Vodič za prijavitelje nepravilnosti

Prijava nepravilnosti prema Zakonu o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru (NN 78/15, 102/19)

Novi Pravilnik o sustavu prijavljivanja nepravilnosti u Financijskoj agenciji stupio je na snagu 30. rujna 2024. godine. Predmetnim Pravilnikom  razrađene su obveze i način postupanja Povjerljive osobe i za djela koja nisu propisana člankom 4. Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 46/22).

Povjerljiva osoba osim prijave za djela po članku 4. Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, zaprima i ostale prijave nepravilnosti, posebice prijave vezane za nepravilnosti prema članku 4. točka 10. Zakona o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru.

Omogućeno je i zaprimanje anonimne prijave, što prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti nije omogućeno.

Kako se Povjerljivoj osobi može podnijeti prijava nepravilnosti

  • Anonimno
  • Preporučenom poštanskom pošiljkom s povratnicom   
    Naznaka: Za povjerljivu osobu
    Financijska agencija
    Ulica grada Vukovara 70, 10000 Zagreb
  • Elektroničkom poštom 
    e-mail: prijava.nepravilnosti@fina.hr
  • Osobnim dolaskom 
    Fizičkim sastankom s povjerljivom osobom, na zahtjev prijavitelja te uz najavu i dogovor termina

Postupak ispitivanja prijave

Po zaprimanju prijave nepravilnosti, nakon što Povjerljiva osoba sukladno sadržaju prijave utvrdi o kojoj se vrsti nepravilnosti radi, postupak se vodi po jednom od dva zasebna Pravilnika.

Ukoliko se radi o nepravilnosti prema čl.4. Zakona o zaštiti prijavitelja nepravilnosti, daljnji postupak vodi se sukladno Pravilniku o načinu imenovanja povjerljive osobe i postupku unutarnjeg prijavljivanja nepravilnosti u Financijskoj agenciji od 23. lipnja 2022. godine.

Ukoliko se radi o nepravilnosti prema članku 4. točka 10. Zakona o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru i svim ostalim nepravilnostima koje po svom opisu ne ulaze sadržajno niti u jedan od navedenih propisa, daljnji postupak vodi se sukladno Pravilniku o sustavu prijavljivanja nepravilnosti u Financijskoj agenciji od 30. rujna 2024. godine.

Povjerljiva osoba

Izmjenom i dopunom Odluke o imenovanju povjerljive osobe i zamjenika povjerljive osobe za unutarnje prijavljivanje nepravilnosti u Financijskoj agenciji od 06. lipnja 2024. godine u funkciji Povjerljive osobe objedinjeni su poslovi Povjerljive osobe prema Zakonu o zaštiti prijavitelja nepravilnosti (NN 46/22) i Osobe za nepravilnosti sukladno Zakonu o sustavu unutarnjih kontrola u javnom sektoru (NN 78/15, 102/19).

Dokumenti:

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.