Preskoči na glavni sadržaj

Članica Uprave Vinka Ilak predstavila Centar za izvještavanje o održivosti

Na konferenciji "Podrška održivom financiranju", Vinka Ilak prezentirala je reinženjering Registra godišnjih financijskih izvještaja (RGFI) koji će postati alat i središnje mjesto za informacije o održivosti

U organizaciji Ministarstva financija u petak, 4. travnja 2025. godine u prostorima Rektorata Sveučilišta u Zagrebu održana je Konferencija "Podrška održivom financiranju". Ministarstvo financija organiziralo ju je u suradnji s Predstavništvom Europske komisije u Republici Hrvatskoj, Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, Hrvatskom narodnom bankom (HNB), Hrvatskom agencijom za nadzor financijskih usluga (HANFA), Sveučilištem u Zagrebu i Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak (HBOR). 

Okupili su se stručnjaci iz javnog i privatnog sektora s ciljem razmjene znanja i iskustava o održivim financijama i poslovanju. Među njima je bila i članica Uprave Fine Vinka Ilak koja je u svom izlaganju predstavila Centar za izvještavanje o održivosti.

Riječ je o nadograđenom Registru godišnjih financijskih izvještaja (RGFI) u koji će se, između ostalog, primati, obrađivati i objavljivati izvještaji o održivosti (ESG) s ciljem da se poduzetnicima olakša predaja istog, bez dodatnih troškova.

Izvješća o održivosti dio su godišnjih financijskih izvještaja te će, kao i financijski izvještaji, biti dio Fininog sustava javne objave RGFI-ja. Na sveobuhvatnom reinženjerinu RGFI-ja radi se od 2022. godine, a do 2028. godine bit će obogaćen brojnim novim funkcionalnostima. Od ožujka 2025. godine nova aplikacija RGFI implementirana je na sustav e-Građani te od sada poduzetnici mogu predavati godišnje financijske izvještaje sa svim vjerodajnicama visoke razine sigurnosti. Osim toga, olakšana je i dodjela ovlaštenja.

Vinka Ilak konferencija (1).jpg

U drugoj fazi reinženjeringa RGFI aplikacije razvit će se alati koji će korisnicima olakšati predaju podataka i omogućiti lakše izračune vezane uz održivost. Razvit će se kalkulator ugljičnog otiska koji će korisniku njegove upisane podatke preračunati u podatke o emisijama, a koje će moći učitati u izvještaj o održivosti ili koristiti za drugu svrhu. Također, bit će im dostupan i alat za potporu procjene klimatskih rizika i ranjivosti (CRVA) te sustav za validaciju podataka i upravljanje taksonomijama, povezan sa šifrarnicima i kontrolama, koji za cilj ima osigurati visoku kvalitetu podataka.

Cilj treće faze je pretvoriti RGFI u središnje mjesto za informacije o održivosti, odnosno stvoriti modularnu platformu za prikupljanje podataka, izvještaja i dokumenata u različite svrhe. Omogućit će se modul za pretvaranje podataka iz Excel formata u različite propisane formate te sustav za prihvat standardiziranih bilješki za mikro i male poduzetnike.

- Cilj nam je stvoriti alat za potrebne izračune koji će olakšati izvještavanje o održivosti i potaknuti poduzetnike na dobrovoljnu predaju izvještaja bez stvaranja dodatnih troškova - zaključila je Ilak.

Na konferenciji su bili predstavljeni i uspješni primjeri transformacija tvrtki u skladu sa standardima održivosti, a na primjerima iz privatnog sektora moglo se saznati kako se mogu iskoristiti prilike i dodatno potaknuti tranzicije prema održivom gospodarstvu. 

Foto: Mirna Marić
  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.