Preskoči na glavni sadržaj

Vinka Ilak: Broj ovršenih i dalje ispod 200.000, radimo na otvaranju savjetovališta za građane

Članica Uprave Fine, Vinka Ilak, gostovala je u emisiji Dnevni ritam Hrvatskog radija 1 u ponedjeljak, 17. siječnja 2025. godine. S novinarkom Irenom Grahovac razgovarala je o padu broja ovršenih građana, razlozima tog trenda te planovima za otvaranje savjetovališta za građane koji se suočavaju s financijskim poteškoćama.

Na pitanje o nastavku trenda smanjenja broja blokiranih građana u siječnju, nakon što je u prosincu 2024. ta brojka prvi put pala ispod 200.000, Ilak je izjavila:

"Trend smanjenja broja ovršenih građana nastavlja se i dalje unatoč inflaciji, a očekujemo da će do kraja godine pad iznositi oko 5%. Predviđali smo da će broj blokiranih pasti ispod 200.000 nešto kasnije, možda tijekom 2025., ali se taj proces ubrzao krajem prošle godine. Više čimbenika pridonijelo je ovom padu. Ključni preduvjet stvoren je reformama iz 2018. godine, kada je Vlada RH donijela paket mjera. Najznačajnija izmjena bila je ona Zakona o provedbi ovrhe, čime je spriječena mogućnost dugotrajnih ovrha. Također, omogućena je provedba jednostavnog stečaja potrošača, a istodobno se intenzivno radilo na jačanju financijske pismenosti. Poboljšanja su vidljiva na svim razinama. Zahvaljujući gospodarskom rastu i visokoj zaposlenosti, financijska stabilnost građana se poboljšala, što znači da je manje njih u opasnosti od blokade računa."

Osim trenutačne situacije, Ilak se osvrnula i na stanje prije 2018. godine, kada je broj blokiranih građana dosezao čak 370.000:

"Fina je preuzela postupke ovrhe od banaka 2011. godine. Međutim, ovrhe nisu započele tada – postojale su još od 1996. godine prema Ovršnom zakonu, a prije toga su ih provodile banke, svaka prema svojim pravilima. Tek 2011. godine proces je postao transparentniji. Iako su ovrhe već bile prisutne, nije bilo jasnog uvida u njihov stvarni broj, a provođenje postupaka bilo je otežano. Broj blokiranih potrošača rastao je do 2018. godine, kada su provedene ključne reforme i izmjene Zakona o provedbi ovrhe. Zahvaljujući tim promjenama, broj blokiranih građana smanjen je za 60.000, nakon čega je započeo postupan trend smanjenja."

Kad je riječ o broju ovrha koje prosječan građanin ima i razlozima zbog kojih neki nisu svjesni da su ovršeni, Ilak je pojasnila:

"Prosječan građanin ima između tri i pet ovrha, a većina dugovanja kreće se do iznosa od 13.000 eura. Međutim, građani mogu besplatno provjeriti sve informacije o svojim dugovanjima putem sustava e-Dugovanja na e-Građanima, gdje im je dostupan uvid u iznos duga i pripadajuće kamate."

Jedna od ključnih tema razgovora bila je i inicijativa za osnivanje savjetovališta za građane koji se nalaze u financijskim problemima. Ilak je naglasila kako je projekt u fazi usklađivanja s europskom regulativom:

"Ministarstvo financija aktivno radi na usklađivanju s europskim propisima, koji obvezuju države članice na proaktivnu podršku potrošačima. Europska unija prepoznala je prezaduženost kućanstava kao problem prisutan u svim državama članicama. Hrvatska nije iznimka – živimo u potrošačkom društvu, što znači da će određeni broj građana neminovno doći u financijske poteškoće. Naš je cilj taj broj smanjiti na minimum i pomoći građanima da se financijski oporave i ponovno postanu aktivni članovi zajednice, bez obzira na uzroke njihovih dugovanja. Savjetovalište će građanima pružati pravne, ekonomske i psihološke savjete te alate za izlazak iz dugova. Trenutno čekamo nacrt zakona koji će definirati okvir za njegovo osnivanje. Prije mjesec dana dobili smo odobrenje od Europske komisije te financijska sredstva za provedbu projekta, koji započinje u ožujku. Prve aktivnosti kreću u rujnu, a tada će biti lansirana i digitalna platforma s ključnim informacijama za potrošače u financijskim poteškoćama. Cilj nam je pomoći što širem krugu građana – ne samo onima koji su već ovršeni, već i onima kod kojih se ovrha može preventivno spriječiti. Želimo stvoriti centralno mjesto gdje će korisnici moći pronaći pomoć i riješiti većinu potrebnih postupaka."

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.